Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Zdrowie i uroda

Wiosna - uciążliwy okres dla alergików

Wiosna - uciążliwy okres dla alergików

Gdy dni się wydłużają, a słońce trochę przybliża się do Ziemi rozpoczyna się następny okres wegetatywny roślin.

Oczywiście ciepłe promienie słoneczne bardzo nas cieszą, jednakże niestety nie dla każdego jest to całkowicie lekki okres. Dla uczuleniowców wraz z wczesnym początkiem wiosny startuje się nieznośny i uciążliwy okres pylenia. Nieżyt nosa, zapalenie spojówek, kaszel oraz świąd skóry to naczelne objawy, z którymi muszą podołać alergicy. Odpowiedzmy sobie zatem, co pyli wiosną i jak można sobie pomóc w walce z objawami alergii na pyłki?

Co pyli na wiosnę?

Pora na pylenie zaczyna się dość wcześnie, bo już w lutym. A kiedy zima mija dosyć łagodnie i pokazuje wysokie jak na tą porę roku temperatury, to pierwsze pyłki olszy i leszczyny pojawiają się nawet pod koniec stycznia. Sam okres pylenia wydatnie się wydłuża i jest sporo bardziej uciążliwy dla alergików. Marzec to miesiąc, w którym leszczyna i olcha właśnie pyli najbardziej silnie, te drzewa w bardzo dużym stopniu uczulają i aktywują alergie. W tym czasie ujawniają się także pyłki innych drzew: topoli, cisa, wierzby i brzozy. Uczuleniowcy zaczynają skarżyć się na łzawienie oczu, nieżyt nosa oraz suchy kaszel. W czasie trochę późniejszym intensywnie zaczynają pylić dąb i jesion, a momentem wyjątkowo ciężkim dla wielu osób alergicznych jest maj, gdy to pylą trawy i chwasty np. bylica. Z kolei późną wiosną ukazują się pyłki zbóż, które uczulają jednakowo mocno, jak trawy.

Przejawy uczulenia na pyłki

Pyłki roślin są nazywane jako alergeny wziewne, dlatego że przenikają do naszego ciała poprzez drogi oddechowe - przez nos i usta. Główne objawy związane są z wyzwalaniem histaminy i reakcją ciała. pośród konkretnych symptomów wskazuje się:
- kichanie połączone z wodnistą wydzieliną, tzw. katar sienny. Wywołuje go nasilony obrzęk śluzówki nosa i świąd, nerwy reagują odruchem kichania i wydalania pojawiającej się wydzieliny;
- zapalenie spojówek , które przejawia się obrzękiem oraz świądem powiek, łzawieniem oraz stanem zapalnym;
- zapalenie jamy ustnej, u osób uczulonych na pyłki w okresie pylenia zachodzi ten uczuleniowy symptom po skonsumowaniu owoców bądź warzyw ( np. przy pyłkach brzozy, reakcja może pojawić się po skonsumowaniu jabłka, brzoskwini, orzecha laskowego);
- objawy skórne w postaci wysypki, świądu, zaczerwienienia, atopowe zapalenie skóry.

Jakie są metody radzenia sobie z wiosenną alergią na pyłki?

Jeżeli dadzą zaobserwować się objawy specyficzne dla alergii na pyłki, to znaczy np. napomknięty wyżej katar sienny, powinno się naturalnie zgłosić się do specjalisty. Pamiętajmy, iż nie leczona alergia i zaniedbanie symptomów prowadzi ostatecznie do rozwoju astmy. Należałoby także już na samym początku wykonać szczegółowe testy, które zaświadczą czy też wyłączą alergię na konkretną roślinę. Zrealizowanie panelu badań pozwoli również na zdefiniowanie innych rodzajów alergii np. pokarmowej i na uniknięcie alergii krzyżowych. Jeżeli objawy, które się pokazują na wiosnę zostaną potwierdzone jako alergia na pyłki dobrze jest stosować poniższe sposoby:
- rośliny pylą najmocniej w określonych godzinach wcześnie rano między 5 a 8, po południu między 17 a 19. Trzeba wystrzegać się spacerów w tym czasie, dobrze też jest przebywać w tym nasilonym czasie w rejonach, w których dochodzi do mniejszego pylenia np. nad morzem, bądź wysoko w górach.
- noś okulary przeciwsłoneczne, a po powrocie do domu spłucz twarz chłodną wodą, a oczy solą fizjologiczną;
- zamykaj okna w domu i podczas jazdy autem;
- słuchaj zaleceń lekarza i zażywaj zapisane farmaceutyki.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image