Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Sport

Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych aktywności fizycznych

Zasady bezpieczeństwa podczas zimowych aktywności fizycznych

Zimowa pora stanowi świetny czas, ażeby aktywnie spędzać czas na orzeźwiającym powietrzu, niemniej jednak treningi w chłodniejszych temperaturach mogą tworzyć wyzwanie dla zdrowia i bezpieczeństwa. W tym artykule opiszemy, w jaki sposób ćwiczyć na świeżym powietrzu w zimie, unikając kontuzji i chorób. Poznaj kilka podstawowych sugestii.

Planowanie ćwiczeń według pory dnia

Najlepszą porą dnia na trening zimową porą jest termin, kiedy temperatura jest najwyższa. Jest to najczęściej godzina 12 lub po godzinie 12. Stroń od ćwiczeń wczesnym rankiem lub wieczorową porą, kiedy temperatura spada ponizej zera. Ponadto, kiedy jest ciemno zwiększa się ryzyko kontuzji, wobec tego staraj się uprawiać aktywność fizyczną przed wieczorem

Warm Up - Zasady mody na trening w zimie

Właściwy strój stanowi drogę do zachowania ciepłoty i wygody podczas treningów zimową porą. Prezentujemy parę porad odnośnie ubioru:
- Warstwy odzieży - Nakładaj warstwy, startując od delikatnej warstwy podstawowej, która wchłania pot, a potem dołącz warstwę izolacyjną i zewnętrzną, chroniącą przed wiatrem i deszczem.
- Ochrona głowy- Ciepło czmycha z organizmu przez głowę, wobec tego noszenie czapki czy opaski na uszy jest decydujące.
- Rękawice - ręce są wyjątkowo narażone na mróz, tym samym należałoby wyposażyć się w porządne rękawice.
- Niezawodne buty - Wybierz buty dające izolację i przyczepność do śliskich powierzchni.

Zimowe treningi - Jak uniknąć kontuzji dzięki rozgrzewce

Zanim rozpoczniesz trening w zimie, dbaj o dogłębne rozgrzanie ciała. Wykonaj kilka dynamicznych rozgrzewek, przykładowo skakanie na skakance albo bieg w miejscu, żeby podnieść krążenie krwi a także przygotować mięśnie do ruchu. Po treningu nie zapominajo rozciąganiu, ażeby uniknąć sztywności mięśni.

Nawodnienie a treningi zimą - Pamiętaj o piciu wody

Zimą łatwo zapomnieć o nawodnieniu organizmu, tymczasem ubytek płynów w skutek wydzielania potu nadal występuje w toku treningów na lodowatym dworze. Pamiętaj, by popijać wodę przed, w trakcie i po treningu, by ustrzec się odwodnienia.

Akcesoria, które sprawią, że zimowe treningi będą przyjemnością

Należałoby rozważyć nabytek paru zimowych dodatków, jakie mogą polepszyć komfort treningu, przykładowo okulary przeciwsłoneczne, żeby chronić oczy przed promieniowaniem UV oraz osłony na buzię.

Bądź elastyczny

Lodowate warunki pogodowe są w stanie zmieniać się nieustannie, w związku z tym nie krępuj się zharmonizować swoje plany treningowe, jeśli pogoda będzie niesprzyjająca. Czasem przeniesienie ćwiczeń do pomieszczenia bądź zdecydowanie się na inną formę aktywności bywa optymalnym wyjściem.

Na koniec powinniśmy podkreślić, że, trening na rześkim powietrzu w zimie może być sytuacją zadowalającą, pod warunkiem, że mamy rzetelne przygotowanie oraz świadomość ryzyka. Dobranie garderoby, wyśmienite ćwiczenia rozruchowe i ostrożność w wyborze pory dnia mogą pomóc Ci uniknąć kontuzji i przeziębień. Nie zapominaj również o nasłuchiwaniu swojego ciała i dopasowywaniu ćwiczeń do obecnych okoliczności.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image