Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Nauka

Zjawiska pogodowe zimową porą

Zjawiska pogodowe zimową porą

W przyrodzie bezustannie następują zmiany. Zimą masz możliwość zauważyć niebywale ciekawe zjawiska pogodowe. Urocze malownicze widoki są efektem przemian, które występują w naturze. Musimy jednak pamiętać, że zimowe zjawiska pogodowe są jednakowo urokliwe, co groźne. Podziwiając cudne zimowe widoki powinno się wykazać się przezornością i ubrać się odpowiednio do surowych warunków. Jednak warto wybrać się na wyprawę do lasu. Tu zima maluje najpiękniej. Z tego artykułu dowiesz się, jakie zjawiska pogodowe możesz dostrzec zimową porą.

I wtedy wchodzi ona cała w bieli

Opady śniegu stanowi stale niezmiernie wyczekiwana oznaka zimowej pory. Śnieg pojawia się w formie kryształków lodowych. Pod lupą taki śnieżny płatek jest przecudowna i kunsztowna. Płatki śniegu mogą wyglądać jak gwiazdki, słupki, igiełki czy zróżnicowane nieregularne płytki. Nagromadzony śnieg buduje białą pokrywę, wtedy świat wydaje się taki kojący i magiczny. Czasami w zimową porą pojawia się zawieja śnieżna. To zjawisko zachodzi wówczas kiedy wiatr nosi sypki śnieg leżący na ziemi. Jednakże gdy są opady śniegu i wieje silny wiatr, wtedy występuje zamieć śnieżna. Jeżeli opady śniegu są niezmiernie mocne możemy mówić o śnieżycy, a gdy na dodatek wystąpią wyładowania atmosferyczne, to jest to burza śnieżna. Podczas tych gwałtownych zjawisk, lepiej wycieczkę do lasu przełożyć na inny dzień. Niemniej jakkolwiek podczas drobnej śnieżycy czy wkrótce po niej wskazane jest wyruszyć na leśny spacer. Ośnieżone drzewa prezentują się bajecznie. W dodatku da się z łatwością dostrzec ślady zwierząt i napawać się głuchą ciszą.

Przymrozek i mróz

Gdy temperatura opada poniżej zera występuje przymrozek. Takie zjawisko ma miejsce nie jedynie zimą, lecz też po koniec jesieni i na wiosnę. Przymrozek wynika z amplitudy, jaką wylicza się na podstawie różnicy między temperaturą w dzień i w nocy. Mimo pojawienia się minusowych temperatur w nocy różnica powinna być dodatnia. To efekt trwającego wciąż ciepła podczas dnia i niewielkich wahań temperatur. W razie gdy dobowa temperatura wskazuje liczbę ujemną, zjawisko definiuje się jako mróz. Mały, nawet kilkunastostopniowy mróz nie stanowi przeciwskazania do dłuższego spaceru. Należy pamiętać jednak o odpowiednio ciepłej odzieży i nałożenie na skórę kremu ochronnego. Temperatura powyżej dwudziestu stopni Celsjusza tworzy już skrajne warunki, na które nie trzeba się bez potrzeby narażać. Na tak ogromnym mrozie nie wolno zbytnio długo spędzać czasu, bo płuca i oskrzela nie pracują poprawnie. Lodowate, suche powietrze, jakie intensywnie i w ogromnej dawce dostaje się do środka uszkadza pęcherzyki płucne jak również oskrzela. Powstają nieodwracalne zmiany, które prowadzą do astmy. Jednakowoż w przypadku, gdy występuje mróz do minus 15 stopni warto odbyć ożywczą przechadzkę. W czasie niskich temperatur dochodzi do innych wyjątkowych zjawisk połączonych z zamarzaniem pary wodnej, o tym dowiesz się z kolejnego rozdziału.

Zmrożone krajobrazy

Niska temperatura sprzyja tworzeniu się przepięknych zjawisk z parą wodną w roli głównej. Woda zamarza nie wyłącznie na nawierzchni, ale również w atmosferze. Wytworzone w ten sposób przecudnej urody dekorują świat. Szron to lodowy osad, który wytworzył się na powierzchni. Jeśli powierzchnia uzyska temperaturę poniżej potrójnej granicy zamarzania wody, to zachodzi wówczas tzw. resublimacja, czyli bezpośrednia zamiana wody w lód. Szron niejednokrotnie mylony jest z szadzią. Szadź tymczasem powstaje w razie zetknięcia się lodowatej wody z powierzchnią bądź z utworzoną uprzednio szadzią. efekcie np. wolnego ściekania takiej zmieniającej stan skupienia wody wytwarza się gruba pokrywa szadzi zbudowanej z kryształków lodowych. Jeżeli kropelki wody rozpłyną się przed kompletnym zamarznięciem, to w takim przypadku powstaje gołoledź. Kierowcy zwą to zjawisko "szklanka", albowiem ulica pokryta gołoledzią jest wygładzona i bardzo śliska. Mimo iż szron, szadź i gołoledź to zjawiska niebezpieczne, warto wybrać się do lasu. Oklejone kryształkami lodu czy też szadzią drzewa wyglądają magicznie. Na nieszczęście taka dekoracja jest dla roślin bardzo ciężka, nazbyt ciężka, toteż często występują złamania gałęzi albo konarów. Masywna warstwa szadzi dodatkowo obsypanej śniegiem buduje okiść. To gruba i bardzo ciężka warstwa leżąca na drzewach i krzewach. Należy więc rozglądać się uważnie i obchodzić zakątki z wyrazistymi obciążonymi roślinami, aby łamiąca się gałąź nie spadła komukolwiek na głowę. Tymczasem niesłychanie pięknym zjawiskiem jest pył diamentowy. To szczególne zjawisko w naszych warunkach klimatycznych, aczkolwiek czasami da się go zaobserwować. Temperatura musi wynosić kilkadziesiąt stopni mrozu. Zachodzi w takim przypadku efekt wytrącania się kryształków lodu w powietrzu. Kształtujące się słupki lodowe opadają na ziemię lśniąc w promieniach słońca.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image