Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Nauka

Klejnoty angielskiej monarchii

Klejnoty angielskiej monarchii

Cenna biżuteria od wieków jest wpisana w dzieje monarchii. Insygnia potęgi w każdym królestwie mówić miały o splendorze oraz dobrobycie w państwie. Jednak to nie wyłącznie podstawowe insygnia monarchii są najbardziej wartościowe.

Władcy wiecznie ubóstwiali przepych i otaczali się wysadzaną kamieniami biżuterią. W szczególności monarchia angielska, która do tej pory istnieje zebrała ogromne kolekcje cennych oraz wyjątkowych kosztowności. Ostatnio dość wiele powiada się o biżuterii brytyjskiej rodziny w kwestii schedy zmarłej w ostatnim czasie Elżbiety II. Wiele cennych tiar, broszek, naszyjników stanowi dziedzictwo, króre jest przekazywane w rodzinie Windsorów od pokoleń. Istnieją również unikatowe klejnoty kupione prywatnie przez władców, w tym właśnie przez napomkniętą królową Elżbietę II, która nie kryła ze swoją pasją do cennej biżuterii. Co więc z na pewno znajduje mieści się w skarbcu Windsorów? Jakie kosztowności stały się wybrańcami angielskich monarchów?

Bez wątpienia, zbiór królowej Elżbiety II była ogromna. Monarchini wiele wartościowych egzemplarzy zdobywała na swój prywatny użytek. Uwielbiała broszki, w Skarbcu istnieje potężny zbiór brylantowych, diamentowych broszek, które stały się niejako nieodłącznym elementem stroju królowej. Jej zapewne najbardziej słynną nieoficjalną biżuterią był sznur pereł, zauważalny jest na licznych relacjach fotograficznych z mniej galowych dyplomatycznych spotkań. Niemniej jednak chybanajbardziej spektakularną biżuterię stanowią tiary. To klejnoty, jakie mamy możliwość oglądać tylko podczas najistotniejszych królewskich zebrań. Tiary są symbolem wszystkich wysublimowanych i eleganckich dam należących do rodziny królewskiej. Wiele z tych najbardziej cennych była własnością do królowej, bezspornie zostaną w najbliższej rodzinie. Nie ma wątpliwości, że tiary stanowią kosztowny element biżuterii, który był bardzo chętnie pożyczany ze skarbca królowej przez inne damy. Wśród tych najbardziej wartościowych klejnotów warto wspomnieć tiarę Cartier Halo, zbudowaną z tysiąca diamentów, która zdobiła głowę Kate Middleton na ślubie z księciem Williamem. Cudowna platynowana tiara z diamentami Diamond Bandeau wykonana w stylu Art Deco została pożyczona Meghan Markle na okoliczność ślubu z księciem Harrym. Ukochaną natomiast tiarą nie dawno zmarłej królowej była tiara królowej Marii z Teck, dlatego diadem potocznie tytułowany jest Tiarą dziewcząt z Wielkiej Brytanii i Irlandii. To chyba najbardziej rozpoznawalna tiara, albowiem uwidoczniona jest na angielskich pieniądzach. Tiara Cambridge Lover's Knot ma także ciekawe dzieje, noszona przez wiele dam z rodziny królewskiej, także księżnej Diany. Natomiast wyjątkowa tiara Greville Emerald Kokoshnik nieczęsto porzucała skarbiec, lecz gdy zaprezentowała ją księżniczki Eugenie z Yorku każdy wpatrywał się w tiarę skonstruowaną ze szmaragdów. Birmańska tiara z rubinów została zamówiona przez Elżbietę II w latach 70-tych. Nader często pojawiała się okazja do podziwiania tą cudowną tiarę sformowaną z diamentów i rubinów zdemontowanych z innych kosztowności, monarchini chętnie ją wkładała. Camilla, wcześniej księżna Kornwalii, obecna królowa niezmiernie często Tiara Cambridge Sapphire Parure pochodzi z XIX w, stała się ulubioną ozdobą królowej Marii z Teck, Ozdobę zbudowano z licznych diamentów i szafirów, dziś posiada status tiary nienoszonej. Także wspaniała Tiara Boucheron Loop Królowej Marii, wykonana z ponad sześciuset pięćdziesięciu. Natomiast diadem stanowy Króla Jerzego IV może być tylko zakładany przez królowe. od chwili jej zaistnienia nosiły go do tego czasu Wiktoria, Aleksandra, Maria i Elżbieta II.

Rzecz jasna zasadniczymi klejnotami rodziny królewskiej są insygnia zwane klejnotami Wielkiej Brytanii. To historycznie najstarszy i najbardziej wartościowy pełny zbiór regialiów na ziemi. Naczelnym elementem jest korona św. Edwarda, przystrojona diamentami, rubinami i szafirami. We wszystkich królewskich klejnotach koronnych umieszczono 23 578 kamieni szlachetnych, włącznie ze słynnym Cullinan ważący 530 karatów wmontowany w berle władcy. Na znajdują się również herby heraldyczne i godła państwowe Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej. Koronę św Edwarda nakłana się tylko podczas koronacji władcy, na pozostałych znaczących uroczystościach pojawia się już delikatna korona zastępcza. Dla każdej współmałżonki króla od niemal 2 wieków przygotowuje się odrębną koronę. Do kolekcji królewskich klejnotów koronnych Wielkiej Brytanii zalicza się również przedmiotów. Wśród nich są między innymi pierścienie, miecze, talerze ceremonialne, instreumenty i inne przedmioty związane z przeróżnymi ceremoniami królewskimi. Niemalże wszystkie kosztowności królewskie można na co dzień podziwiać w królewskim Domu Klejnotów i twierdzy Tower.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image