Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Miejsca

Jakie zabytki można obejrzeć w Londynie?

Jakie zabytki można obejrzeć w Londynie?

Londyn traktowany jest za jedno z najbardziej intrygujących miast europejskich. Jest w tej okolicy przecież naprawdę sporo pociągających miejsc, że z na pewno żaden zwiedzający nie może się zanudzać. Interesującą architekturę uwypuklają bowiem zabytki i inne obiekty, które nader silnie odzwierciedlają historię Wielkiej Brytanii i jej monarchistyczny system polityczny. Rzeczywiście atrakcyjność londyńskiej drogocennej architektury określają te walory, które są powiązane z arystokratycznym przekrojem społeczeństwa. Dla większości angielski trend wiąże się z elegancją, dostojeństwem, gustem i dostojnym wyglądem. Jednakże, gdy skorzysta się z pomocy dobrego lokalnego przewodnika, okazuje się, że Londyn ma do zaoferowania o wiele bardziej różnorodne atrakcje.

Z niewątpliwie najwygodniej będzie skorzystać z gotowych propozycji wypraw fakultatywnych po Londynie. Żaden londyński przewodnik nie może nie uwzględnić najbardziej reprezentatywnego zakątka Wielkiej Brytanii, którym jest Pałac Buckingham, w szczególności w chwili zmiany warty. W pałacu mieszka królowa i jej najbliższa rodzina. Czasem, w szczególności, jeżeli zdecydujemy się na lokalnego przewodnika, który znakomicie zorientował się w zwyczajach Royal Family, można zauważyć kogoś ważnego, lub przynajmniej posłuchać jakiś bardzo intrygujących pałacowych wieści.

Podobnie ważnym miejscem jest kompleks budynków, w skład którego wchodzą popularna baszta zegarowa Big Ben oraz Pałac Westminsterski. Pałac Westminsterski jest rezydencją brytyjskiej Izby Gmin, Izby Lordów i pozostałych urzędów i można zwiedzić razem z przewodnikiem. Znajdująca się obok neogotycka wieża z 1834 roku ma wysokość 96,3 metrów, a jej tarcze posiadają średnicę 7 metrów. Następnym historycznym zabytkiem, do którego niechybnie zawiedzie nas przewodnik jest Opactwo Westminsterskie. To wielowiekowa najważniejsza katedra Wielkiej Brytanii, w której od 1066 r. mają miejsce wszystkie koronacje angielskich włodarzy i inne istotne królewskie uroczystości.

Budynek Tower of London sławny jest przeważająco z tego, że przez wieki egzystował jako więzienie. Trudno było komukolwiek się z niego wydobyć, bo wyłączne dostęp znajdowało się nad Tamizą, dotrzeć do środka można było jedynie łódką. Współcześnie niezwykłą atrakcję stanowi umiejscowiona tam prezentacja Klejnotów Królewskich. Przewodnik poprowadzi nas niewątpliwie przez wiktoriański zwodzony most Tower Bridge, który jest następną ciekawą londyńską atrakcję turystyczną.

Na miłośników sztuki współczesnej czeka słynne muzeum Tate Modern, które przedstawia eksponaty od 1900 roku. Nadzwyczajną atrakcją jest taras widokowy znajdujący się na 10 piętrze budynku, z którego rozciąga się piękna panorama miasta. Jeśli chciałbyś ujrzeć Londyn z lotu ptaka, jednakże z całkowicie innej perspektywy mógłbyś wybrać się do Sky Garden. Stąd ujrzysz przepiękny widok na na Tower Bridge, The Shard oraz Tamizę. Lecz słynne londyńskie Golden Eye nie ma sobie równych, bowiem to najwyższe na ziemi podparte koło obserwacyjne o wysokości 135m. Można wsiąść w jedną z 32 przeszklonych kapsuł i słuchając wirtualnego przewodnika zachwycać się zmieniającą się panoramą miasta.

Niecodziennych atrakcji na pewno dostarczy spacer po londyńskich targowiskach. Wyjątkowy nastrój Borough Market, najstarszego targu spożywczego w Londynie jest jedyny w swoim rodzaju. Znany Portobello Road Market to targ w stylu vintige. Znajduje się w tym miejscu całe mrowie oldschoolowych knajpek, stoisk, kramów i straganów. Całkowicie odrębną atrakcję stanowi londyńskie Chinetown - tutaj można skosztować i nabyć najdziwniejsze i najbardziej egzotyczne smakołyki na świecie.

Londyn więc chowa bez liku tajemnic. Warto w związku z tym porządnie przygotować się do eksploracji miasta. Kluczowe jest, ażeby popytać o solidnego przewodnika, który pokaże nie zaledwie te najbardziej znane atrakcje turystyczne, ale także poprowadzi w inne, nastrojowe i znamienne londyńskie zaułki.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image