Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Dla domu

W jaki sposób zaprojektować wiosenne porządki?

W jaki sposób zaprojektować wiosenne porządki?

Gdy zbliża się wiosna, codziennie świat staje się bardziej ożywiony i kolorowy. Choć dni są wciąż chłodne, a noc przykrywa ziemię szronem, to niemniej jednak silne, lśniące promienie słońca, napęczniałe pąki roślin i donośne klucze powracających żurawi napawają nas ogromnym optymizmem. Wstępuje w nas zagadkowa skłonność do metamorfoz, do działania. Na wiosnę często rozpoczynamy nowe diety, przekształcamy nawyki lub fryzurę. Jednak dla wielu koniec zimy to okres na zrealizowanie wiosennych porządków. Chcemy dokładnie zaprowadzić porządek i odświeżyć obszar dookoła siebie, usunąć zbytecznych rzeczy, które nazbieraliśmy w minionym czasie i posegregować garderobę.

Wiosenny czas powoduje, że czujemy się niezwykle zainspirowani do działania, ukazujemy nowe pokłady energii, ale niekiedy nasz entuzjazm jest tak ogromny, że działamy przesadnie żywiołowo. Wtedy nasze wiosenne porządki są nieuporządkowane i powierzchowne. W związku z tym tak niezwykle ważne jest opracowanie kolejności działań, przemyślenie, co możemy zdołamy zrobić na wstępie, co wymaga przeznaczenia większego czasu i zaradności. Rozpocznijmy jednakże od rutynowego przeglądu koniecznych narzędzi do pracy. Nie ulega wątpliwości powinniśmy mieć gąbki, ścierki i szmatki przeznaczone do adekwatnych powierzchni, wyjątkowo jest to istotne, jeśli zamierzamy umyć okna i odkurzyć drewniane meble. W rzeczy samej należy poczynić rezerwa płynów i detergentów, dzięki których wyczyścimy dom na błysk. Pomyśl wszelako, czy finalnie nie odpowiedniej bezwarunkowo przerzucić się na eko czyszczenie i nie wybrać np. sody, octu lub specyfików ekologicznych? Powinniśmy też sprawdzić, czy mamy zasób wielkich worków na śmieci - przydadzą nam się, jeśli chcemy np. posegregować odzież i zbyteczne rzeczy oddać na zbiórkę.

Porządkowanie zawsze rozpoczynaj „od góry”. Odkurzaczem bądź szczotką pościągaj kurz, czy pajęczyny z sufitów, pościeraj kurze z wysokiej zabudowy oraz wyczyść żyrandole i lampy. W następnej kolejności powycieraj ościeżnice od drzwi. Kuchnię i łazienkę warto czyścić na bieżąco, bowiem te dwa pomieszczenia mają bardzo ścisły związek z naszą higieną i zdrowiem. Lecz jeżeli dawno nie czyściłeś czubków szafek kuchennych, nie pucowałeś okapu lub nie czyściłeś fug i kafelków, teraz jest właśnie najlepszy na to moment. Płytki najlepiej jest zmywać środkiem z octem, żeby usuwać osady z kamienia i mydła. Jeśli zabrałeś się za mycie szafek kuchennych i łazienkowych, to nie zapomnij umyć je także w środku. Zalegające paprochy, pozostałości produktów spożywczych albo po prostu kurz i brud są siedliskiem bakterii i doskonałym otoczeniem do namnażania się różnych robali. Warto przeto dokładnie czyścić wszelkie zakamarki w szafkach.

W następnej kolejności pora na okna. Załóż sobie mycie okien na etapy. Lepiej przeznaczyć trochę więcej czasu, by rzetelnie umyć szyby, tak aby nie było żadnych smug. Jeżeli chcemy w jeden dzień niedbale poprzecierać okna, uzyskamy słaby rezultat, który świetnie będzie dostrzegalny w promieniach słonecznych. Wraz z myciem okien możemy również zająć się lustrami i pozostałymi powierzchniami szklanymi w mieszkaniu np. w witrynach. W tym samym czasie powinniśmy postarać się o czystość żaluzji, lub rolet oraz o odświeżenie firanek i zasłon. Nie zapomnijmy o kaloryferach, w których nader gromadzi się kurz.

Nadszedł pora na porządkowanie rzeczy i porządkowanie szaf. Możemy już odłożyć zimowe ubrania jak również buty i zająć się selekcją garderoby. Z bezspornie znajdzie się coś, co przestało nam się podobać czy pasować. Nie wskazane jest trzymać w domu niewykorzystywanych ubrań, popsutej biżuterii, popsutych pasków, czy dziurawych rajstop. Niech wiosna będzie adekwatną okazją na pozbycie się tzw. „przydasiów”, których podstawowym zadaniem jest zwyczajnie leżenie i gromadzenie kurzu. Gdy uprzątniemy gruntownie wszystkie szuflady, szafki i półki okaże się, że posiadamy ogrom miejsca do tego, żeby pozostałe rzeczy były złożone równo i schludnie. Prawdopodobnie najtrudniej jest posprzątać pokój dziecięcy, należy jednak śmiałości i rozsądku rodzica, by pozbyć się nieużywanych zabawek. Dzieciom na ogół trudno jest podjąć taką decyzję, przeto jeśli rodzic spostrzeże, że zabawka już straciła na atrakcyjności, sam musi postanowić o jej wyrzuceniu. Wolno powiedzieć dziecku, iż powinno się podzielić się tą zabawką z tymi, które nie posiadają ich wcale.

Jeśli jest to wykonalne wskazane jest wyposażyć się w organizery do szafek lub pudełka. Rzeczy posegregowane i powkładane do osobnych pojemników są bezproblemowo przystępne, a jednocześnie bez trudu jest przestrzegać w nich porządek.

Na koniec pora na podłogi. Jeśli posiadasz grube dywany, pomyśl o ich wytrzepaniu a także wypraniu. Może się tym zająć specjalistyczna firma. Przy myciu podłóg pomnij o listwach przypodłogowych, na których również zbiera się kurz. Wskazane jest także uprzątnąć pod dużymi meblami, należy je przemieścić, by przyzwoicie umyć z trudem osiągalne rejony.

Wydaje się, że wiosenne porządki pochłaniają niesłychanie dużo czasu i wysiłku. Jednak nie powinno się się tym zrażać, gdyż gdy dni stają się dłuższe, ptaki śpiewają, a przez otwarte okno wpada orzeźwiające wiosenne powietrze, porządkowanie jest znacznie przyjemniejsze. Podstawą dla sukcesu w porządkowaniu jest dobry planner, który będzie określał kolejne etapy porządków. Jeśli utrwalisz sobie po kolei co chcesz zdziałać, będzie ci łatwiej nad tym zapanować. Przekreślaj także z listy elementy, które już ogarnąłeś. Docenisz wówczas swoją pracę i będziesz mógł nagrodzić sie tytułem bohatera wiosennych porządków.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image