Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Dla domu

Jak wyprać poduszkę?

Jak wyprać poduszkę?

Nikogo na pewno nie należy przekonywać, że najprzyjemniej jest kłaść się spać w czyściutkiej i pachnącej pościeli. Nie jest to jedynie zadbanie o wrażenia estetyczne, bo szczególnie ma zasadnicze znaczenie dla jakości naszego snu. Powinno się jednakże wspomnąć, że czystość pościeli to nie jedynie wyprane i wyprasowane poszewki. Tak samo znaczące jest dbanie o kołdry oraz poduszki, materace jak również regularne wietrzenie pokoju, w którym spimy. O ile wytrzepanie materaca, bądź otworzenie okna nie naraja jakiś komplikacji, o tyle poprawne upranie poduszek i kołder stale wzbudza niepewność i sceptycyzm. Pojawia się pytanie, czy w ogóle prać?, a jeśli prać to jak i co ile czasu?

Czemu powinno się prać kołdry i poduszki?

Dla zachowania higieny, zdrowia jak również komfortu snu bezwarunkowo trzeba prać zarówno poszewki, jak i wypełnienie, czyli kołdry i poduszki. Efekty zrealizowanych badań wiele lat temu już zwróciły uwagę na to, że w pościeli gromadzą się roztocza i bakterie. Pojawiają się one oczywiście w rezultacie zbierania się kurzu i brudu, lecz też pozostałości po nas samych. Naskórek człowieka, wydzieliny, pot, włosy - wszystko to pozostaje w naszym łóżku i stanowi świetną pożywkę dla każdego rodzaju zarazków.Wobec tego tak znaczące jest, ażeby ustawicznie prać i w miarę sposobności odkażać nasze kołdry i poduszki. Pranie pościeli w stosownych detergentach i w programie o odpowiedniej temperaturze pozwoli nam usunąć dużą część grzybów, bakterii, czy pasożytów. Dodatkowa dezynfekcja natomiast zagwarantuje zdrowy sen, będziem mieć wpływ na zredukowanie trądziku, rozlicznego rodzaju alergii, czy astmy. Bez wątpienia też czyste kołdry i poduszki pomogą uniknąć zapalenia zatok i rozwój innych stanów zapalnych.

W jaki sposób prać poduszki i kołdry?

Zazwyczaj nasze wahanie w kwestii prania kołder i poduszek dotyczy przedmiotu detergentów, stosowniej pralki oraz programu. Obawiamy się, że gdy skorzystamy z domowego urządzenia, to wciśnięta kołdra zniszczy się, wypełnienie zbije się nierównomiernie, a w następstwie tego nasza kołdra utraci całkowicie swoje własności izolacyjne, nie będzie już delikatna i komfortowa. Jednakże poduszki i kołdry trzeba prać, a osoby które mają na alergie powinny bezwarunkowo robić to daleko częściej. By zapobiec intensyfikowaniu się objawów alergii, pojawienia się odczynu na skórze lub świądu, alergicy powinni prać kołdry i poduszki co najmniej raz w miesiącu. Osoby zdrowe starczy, że wypiorą kołdry i poduszki raz na dwa-trzy miesiące. Warto także napomknąć, że pościel wymaga częstej dezynfekcji latem, jak również w czasie i po chorobie użytkownika.

Aby zatrzymać, nawet lepiej wydłużyć cechy użytkowe poduszek i kołder trzeba je prać okresowo w należyty sposób. Najlepiej jest wykorzystać do tego dużą pralkę, aby nie rolować kołdry, czy poduszki. Pożądane byłoby również skorzystać z suszarki bębnowej, żeby wypełnienie mogło błyskawicznie wrócić do swojej puchatej formy i nie pozostawał skondensowany i nieforemny. Tymczasem większość z nas nie dysponuje odpowiednimi maszynami w domu, toteż w przypadku konieczności uprania kołder i poduszek nieodzownym wsparciem będzie samoobsługowa pralnia ekspresowa. W pralni Speed Queen możemy skorzystać z bardzo pojemnych urządzeń (od 7 do 20 kg), które z powodzeniem pomieszczą kołdry i poduszki. Starczy, że załaduje się do jednej takiej pralki pełny komplet pościeli z wypełnieniem, uruchomi dedykowany program, a urządzenie dobierze stosowną ilość hipoalergicznego detergentu i w niedługim czasie gruntownie wypierze całe pranie. Dodatkowo w trakcie prania, tuż przed płukaniem, uwalniany jest środek dezynfekujący, który dokładnie odkazi kołdry i poduszki. Nasza pościel pozostanie higienicznie czysta. Finalnie warto skorzystać z dużej suszarki bębnowej, za pomocą której po kwadransie zdołamy wziąć do domu pachnącą, suchą i puszystą pościel. Z pewnością korzystanie z maszyn dostępnych w Speed Queen pozwoli systematycznie dbać o schludność kołder i poduszek, ich kompletną dezynfekcję bez narażania pościeli na zużycie w domowej pralce.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image