Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Wczasy w Polsce - wady i zalety

Wczasy w Polsce - wady i zalety

Od jakiegoś czasu Polacy chętniej pozostają w kraju na czas wakacji. Okazuje się, że trend na częste wyprawy zagraniczne aktualnie się okroił. Z bez wątpliwości to nie jedynie konsekwencja ograniczeń związanych z minioną pandemią, lecz również pogarszającą się sytuacją ekonomiczną. Niemniej jednak wczasy w Polsce nie dla wszystkich są koniecznością, niektórzy cenią krajoznawcze zalety naszego kraju i chętnie po nim podróżują. Co w związku z tym inspiruje nas do spędzenia wakacji w naszym kraju? Jakie są negatywne strony wypoczynku w Polsce? Może okazać się, iż wnioski pozytywnie nas zdumieją.

Rozmaitość turystyczna w Polsce

Jedną z głównych zalet położenia geograficznego naszego kraju stanowi wielorakość krajobrazów. Możemy przecież odpoczywać w górach, jak i nad Bałtykiem. Posiadamy cudowne obszary z dolinami i wyżynami. Ponadto dla wielbicieli wód śródlądowych jest przeogromna liczebność pięknych pojezierzy, meandrów rzek i innych zbiorników wodnych. W Polsce mamy kilkadziesiąt parków krajobrazowych, rezerwatów i nietkniętych terenów zielonych. Nikt nie może uskarżać się na nieciekawy pejzaż. Można u nas odszukać zarówno idealne miejsce do długich pieszych włóczęg, wspinaczki, jak i cudowne plaże do wylegiwania się na złotym piasku.Dodatkowym atutem turystycznym w Polsce jest szansa poznawania wielu kultur ludowych. Bezsprzeczny urok górali, gościnność Kaszubów, bądź też interesująca tajemniczość Warmii i Mazur. Każdy region Polski złączony jest z niejedną niebywałą historią. Oprócz tego warto zawsze skosztować kuchni regionalnej. Istnieją takie rejony, które słyną z bogactwa różnych nadzwyczajnych dań wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych. Lubelszczyzna a także Podkarpacie na przykładowo proponują ponad 240 potraw regionalnych.

Atrakcje w zasięgu ręki

Warto dodać, iż wyjazd do najbardziej oddalonego zakątka Polski nie zajmie więcej niż 12 godzin nie męczącej jazdy samochodem. Można się spakować i wyruszyć w wyznaczoną trasę, a po drodze dodatkowo zwiedzać piękne, historyczne miejsca. Dla niektórych to także doskonała okazja, aby odwiedzić rodzinę, która przebywa na drugim końcu Polski. Zamiast auta można także skorzystać z linii lotniczych. Sieć lotnisk jest współcześnie na tyle rozwinięta, iż bez trudności można odnaleźć połączenie między regionami. Jest to opcja nieco droższa, lecz bezspornie w znacznym stopniu oszczędza czas podróży. Dla Polaków nadal, wbrew inflacji, wakacje najtańsze są w kraju. Ceny walut są wysokie, więc wyjazd do egzotycznych kurortów bardzo obciąża budżet. Dodatkowo trzeba pamiętać, iż spędzając wakacje w Polsce bez trudu wiesz, jak na przykład zaopatrzyć się w niezbędne towary w sklepach, w jaki sposób błyskawicznie skorzystać z koniecznej pomocy lekarskiej, lub odnaleźć jakiekolwiek wsparcie. Brak ograniczeń językowych istotnie upraszcza podróżowanie i rozmowę z lokalną społecznością. Nie zdziwią cię obce przepisy czy nieznane obyczaje.W całym kraju obowiązują identyczne regulacje prawne, kodeksy drogowe, bądź reguły korzystania z instytucji urzędowych. Nie ma wymogu żadnych specjalnych formalności, wiz, paszportów i zezwoleń.

Wakacje w Polsce - czy występują jakieś minusy?

Przeciwnicy wakacji w Polsce najczęściej podkreślają dwie uciążliwe wedle nich materie. Jedną z nich stanowi nasz krajowy niestabilny klimat. Bywa, iż podczas gdy organizujemy wczasy sporo wcześniej, nie posiadamy możliwości skorzystania z zapowiedzi pogody i trafiamy na deszcz czy też zimno. Nasz polski klimat jest dość kapryśny i w okresie lata zdarzają się okresy, kiedy nieustająco pada. Ale należałoby zwrócić uwagę również na fakt, iż temperatury nieraz dosięgają ponad trzydzieści stopni Celsjusza. Taka zmienność pogody jest cechą wynikającą z naszego położenia geograficznego. Jeżeli popatrzy się na to, niczym na dar natury, która oferuje nam aż 6 pór roku, to warto docenić tą rozmaitość. W deszczową pogodę również można relaksować się. W naszych ośrodkach wypoczynkowych występują kryte aquaparki, można zwiedzać zabytkowe miejsca i inne ośrodki kultury, których akurat w naszym kraju nie brakuje. Drugim argumentem przeciwko wakacjom w Polsce jest marny stan dróg. Ponoć uniemożliwiają one wygodną podróż. Należy jednak potwierdzać, że stwierdzenie to staje się nieaktualne. Stan dróg i autostrad na połowę 2022 r. gwarantuje przejechanie niemalże całego kraju. Istnieje nadal kilka krótkich odcinków w realizacji, ale mają one komfortowe objazdy. Można wobec tego bez problemów podróżować po nowej nawierzchni. Powinno się także nadmienić, iż dla niektórych brak dostępu do cywilizacji, głusza i spokój jest dużym atutem urlopu.

Istnieją takie miejsca na przykładowo w północnowschodnim rejonie, gdzie warto schować się z dala od hałasu ulicznego. Wakacje w Polsce z pewnością będą udane, pod warunkiem, że postanowimy je ściśle z naszymi potrzebami i preferencjami.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image