Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Walentynki - dzień dla zakochanych

Walentynki - dzień dla zakochanych

Dzień św. Walentego, znane także jako Walentynki, to ogólnoświatowa uroczystość poświęcona przyjaźni, sympatii i miłości. Celebrujemy ten dzień 14 lutego co roku. Wówczas ludzie objawiają swoją sympatię względem swoich bliskich, nade wszystko wobec swoich drugich połówek. Zwyczaj obchodzenia Dnia św. Walentego czerpie z dziejów dawnego Rzymu, w którym odbywał się festival Lupercali, poświęcony bożkowi miłości i płodności. W średniowieczu 14 lutego był dniem poświęconym św. Walentemu. Obecnie Dzień Św. Walentego świętowany jest na całym świecie, a zakochani przesyłają sobie wzajemnie kartki, bukiety i prezenty, ażeby podkreślić swoją namiętność. W tym materiale dowiesz się nieco więcej o historii Dnia św. Walentego i związanych z tym dniem tradycjach.

Kto to Święty Walenty

Historia świętego Walentego jest nieco zawikłana i nie wyjaśniona do końca. Zgodnie z tradycją chrześcijańską, św. Walenty był kapłanem i medykiem żyjącym w III wieku w Terni, we Włoszech. Według jednej z legend Walenty był prześladowany za swoją wiarę przez cesarza Klaudiusza II, został wtrącony do więzienia za udzielanie chrztu chrześcijańskiego. Podczas swojego uwięzienia, Walenty pomagał współwięźniom, oraz cudownie uzdrawiał. Następna legenda przekazuje, iż Walenty zakochał się w córce swojego strażnika, ona również była chrześcijanką. Przepełniony miłością Walenty wysyłał oblubienicy listy miłosne, podpisując się jako "Twój Walenty", co miało dać źródło tradycji wysyłania kartek walentynkowych. Dosyć podobna legenda opowiada o tym, że Walenty był więziony za nie przestrzeganie prawa ustanowionego przez cesarza Klaudiusza II Gockiego. Przepis zakazywał związku małżeńskiego każdemu mężczyźnie do 37 roku życia. Walenty rzekomo dawał ślub w tajemnicy, za co dostał się do więzienia. Tam połączyło go miłosne uczucie z ociemniałą córką strażnika więziennego. Dzięki Walentemu oblubienica odzyskała cudownie wzrok. Finalnie cesarz skazał Walentego na śmierć, a karę śmierci wykonano 14 lutego. Kościół katolicki przyjął Walentego za męczennika i ogłosił go świętym. W IV wieku, 14 lutego zaczęto obchodzić jako dzień świętego Walentego ku czci miłości i małżeństwu. Święty Walenty współcześnie jest traktowany jako opiekun zakochanych, lekarzy jak również chorych psychicznie i cierpiących na epilepsję.

Zwyczaje związane z Walentynkami

Dzień Św. Walentego to niesamowity okres, kiedy wszyscy chcą ujawniać swój sentyment w stosunku do swoich bliskich. W tym dniu zakochani wymieniają się upominkami, kartkami okolicznościowymi i kwiatami.Popularne są romantyczne wyjścia. Na Walentynki przeważnie przekazuje się podarki takie jak czerwone róże, czekoladki, biżuterię, bilety na wycieczki lub do kina, oraz upominki DYI ewentualnie przedmioty osobiste. Ważne jest to, by upominek był odpowiedni do osoby, która go dostaje i okazywał sympatię. Niektórzy uważają Walentynki jak marketingowy wytwór , mimo to dla wielu par to niezwykle ważny dzień, w którym mogą wyrazić swoją miłość. Na dodatek to także doskonała okazja do objawiania uczuć nie tylko swojemu partnerowi, lecz również rodzinie i przyjaciołom. W Japonii, czy Korei Południowej, to kobiety dają prezenty swoim ukochanym. W Polsce coraz większą popularność zyskuje Dzień Singla, który ma na celu pokazywać, że czułość można świętować nie tylko w związku. Walentynkijest to dzień, w którym ludzie mogą wyrazić swoje uczucia i podziękować za miłość, którą otrzymuje się od bliskich i przyjaciół.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image