Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Plony z letniego ogrodu

Plony z letniego ogrodu

Lipiec i sierpień są najbardziej kolorowym i smakowitym sezonem w roku. Udajemy się na na świeżym powietrzu czy też wybrać się gdzieś na wakacje. Dla właścicieli ogródków czy działek to intensywny termin pracy. Środek i schyłek lata to w większości wypadków sezon w jakim gromadzi się najwięcej plonów. Na krzewach i drzewkach dojrzewają pierwsze plony. Rosną też kolorowe kwiaty i pnącza. Co na ogół pielęgnujemy w polskich ogrodach? Które owoce i warzywa zazwyczaj zbieramy pod koniec lata?

Ogród warzywny

Na przełomie lipca i sierpnia w ogrodzie warzywnym zaczynają rozwijać się pierwsze warzywa. Ktoś kto uprzednio przygotował rozsadę, teraz może uzyskać owoce swojej pracy. Jako jedna z pierwszych latem pojawia się fasolka. Jeśli ktoś posiadał niewiele miejsca, poprowadził ją jak pnącze po tyczce. Są fasolki w róznych kolorach. Nasadzone pospołu bardzo ładnie zdobią warzywnik. Środek lata to ostatnia szansa, ażeby zasiać fasolę raz jeszcze, przy korzystnej aurze jeszcze zdąży dać plon. Ogórki pojawiają się już w lipcu. Można je sadzić w tunelu czy też na grządkach. Najsmaczniejsze są właśnie takie wprost z krzaka, chrupiące i soczyste. Na grządkach rosną też wczesne marchewki i buraki, a cukinie i patisony dają najbardziej bogate plony. Jednakże rzeczywistym władcą letniego warzywnika jest pomidor. Od środka wakacji zaczyna dawać gigantyczne owoce i jeśli aura okaże się dalej pomyślna może owocować aż do jesieni. Pomidor z domowego ogródka nie ma sobie równych. Warto nawet wyhodować pomidory na balkonie, jeżeli nie ma się działki, czy ogrodu. Pod koniec lata w ogrodzie dochodzą dynie. Niektórzy zasiali tylko te ozdobne, za sprawą których można ozdobić przedogródek albo parapet. Lecz ten, kto przygotował rozsadę dyni o grubym, słodkim miąższu, będzie miał możliwość przygotowywać wyborne zupy, wypieki i placki.

Prosto z sadu

Od połowy wakacji pojawiają się owoce. Naturalnie sezon na truskawki i poziomki właśnie dobiega końca, ale za to w ich zastępstwie można jeść porzeczki, czereśnie i wiśnie. Od środka wakacji zbiera się najróżniejsze odmiany śliwek. A Natomiastsmak papierówek, najsłynniejszych jabłek z wiejskiego ogrodu to wprost niezapomniane wrażenie. Na schyłek lata można już zamyślać wytwarzanie przetworów. Domowe powidła ze śliwek, lub autentyczny zawiesisty sok malinowy stanowi najlepsze lekarstwo na jesienną melancholię. Jedynie plony pochodzące ze swojej, ekologicznej grządki są cennym źródłem witamin i mogą wpływać korzystnie na naszą odporność. Każdy, kto zdoła skorzystać z dobrodziejstw z z własnego lub babcinego ogrodu jest prawdziwym szczęściarzem.

Kwietne lato

W lipcu i sierpniu kwitnie zawsze burza kolorowych kwiatów. To okazały spektakl kolorów i zapachów. Rozkwitają róże, potem dalie, jeżówki, słoneczniki. Rośliny jednoroczne właśnie w tej chwili kwitną najokazalej. Na rabatach jest pełno astrów i margerytek. Nie trzeba oszczędzać miejsca w ogrodzie, jeżeli pragnie się obserwować motyle, słuchać brzęczenia owadów. Ogród pełen kolorowych pachnących kwiatów to nie tylko wspaniały pejzaż, lecz także przepiękny bogaty akcent w wazonie na stole. Warto wobec tego wyznaczyć miejsce w ogrodzie na kwiaty, które odzwdzieczą się wspaniałym bogactwem woni i przepięknym czarownymwyglądem. Niektóre kwiaty można suszyć. Dzięki temu mogą przystroić nasz dom również w zimowe miesiące.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image