Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Jakim sposobem sprytnie zaplanować swoje postanowienia noworoczne?

Jakim sposobem sprytnie zaplanować swoje postanowienia noworoczne?

Zbliża się 2022 rok i pewnie większość z nas przystępuje do podsumowania ostatnich dwunastu miesięcy. Okazuje się, że w mniej rozmyślamy o naszych sukcesach, a zdecydowanie więcej rozpamiętujemy porażki, niezrealizowane marzenia i problemy. Szczególnie zaś rozmyślamy o niedotrzymanych obietnicach złożonych w minionych latach. O ile początek kolejnego roku dla wielu jest znaczące i wręcz stymulujące do podjęcia oryginalnych wyzwań, to okazuje się w większości przypadków, że po upływie miesiąca lub dwóch zainteresowanie do odmiany słabnie lub ginie zupełnie. Według ostatnich analiz ludzie zdradzają tendencję do porzucania swoich noworocznych postanowień w czasie siedmiu tygodni - to bardzo krótki czas. Zastanówmy się zatem, co bywa przyczyną tak rychłego porzucania swoich postanowień noworocznych i jak temu zapobiec.

Statystyki podają, że w poprzednich latach społeczność nadzwyczaj dużo czasu myślą o planowaniu nowego roku. To w następstwie tego, że teraźniejsze czasy dość istotnie rejestrują się w historii ludzkości ze względu na światowy temat pandemii koronawirusa. Społeczność w swoich postanowieniach noworocznych niezwykle gorliwie skupiają się na tematach natury psychicznej, następnie nad zdrowiem fizycznym, dopiero później nad kwestią finansową. Wszystkie te zakresy przewidywanych przemian są dosyć złożone, arcyważne, ale i zawiłe. Jak w takim razie rozsądnie podjąć i postanowić nowe wyzwania, żeby dać sobie okazję na wypełnienie planu?

Na początek twoje postanowienia noworoczne muszą być przejrzysto wyznaczone i konkretnie określone. Na początku zastanów się nad potrzebą wypełnienia celu, to ma być twój własny, spersonalizowany projekt, a nie wynik mody. Jeżeli przypuszczasz, że w twoim życiu czas na metamorfozy, to starannie określ co, w jakim okresie i w jaki sposób chcesz odmienić. Myśl stosownymi kategoriami - nie podążaj za wskazówkami przyjaciółki, bądź jakiegoś bloga, bo bardzo prędko okaże się, iż to w twoim przypadku może się nie sprawdzić. Jeśli potrafisz zaprezentować, co chcesz odmienić i jesteś przekonany, że to jest dla ciebie istotne - postaraj się zdobyć na to zagadnienie jak najwięcej specjalistycznej informacji z wiarygodnych, rzeczowych źródeł. Wszelkie postanowienia noworoczne dotyczące domen zdrowia, zarówno psychicznego i fizycznego zawsze wymagają podtrzymania w medycznej wiedzy. Podejmij konsultację z doktorem, dietetykiem, lub psychologiem. To fundament, aby najpierw uświadomić sobie skalę potrzeby naprawy własnego zdrowia, a po drugie by być w stanie oszacować szansę podołania takiego planu w przeciągu nadchodzącego roku. O wiele łatwiej będzie zdać sobie sprawę to, że na przykład zrzuciłaś 5 kilo, a nie 10 lub to, że do odejścia z uzależnienia potrzeba bardzo wiele czasu i przyjacielskich, wspierających ludzi naokoło. Jako że przed tobą kolejne 12 miesięcy, to należałoby wystartować już z jakimś mądrym, rzeczowym i możliwym programem.

Nieco odmiennie wygląda problem z postanowieniami na temat naszych przyzwyczajeń. Uzależnienie od Internetu, mediów społecznościowych nim nie jest. Bo to bardzo istotny kwestia i wymaga stanowczo pomocy psychologicznej. Skorzystanie z wskazówki profesjonalisty jest jedyną rozumną decyzją, jaką należałoby podjąć w takiej sytuacji. Ale w przypadku, kiedy mamy kontrolę nad swoim czasem spędzonym w sieci i chcielibyśmy nieco odmienić swój plan dnia, dobrze byłoby samodzielnie podjąć namacalne działania. Bardzo optymalnym rozwiązaniem bywa zwyczajnie znalezienie sobie nowego hobby, najlepiej związanego ze sportem bądź wymagającego naszego zaangażowania bez używania komputera, lub smartfona. Dobrze jest również narzucić sobie pewną dyscyplinę i wprowadzić dozorowanie czasu spędzonego w sieci. Niekiedy trzeba ledwie sprawdzić licznik godzin spędzonych w portalach społecznościowych, by mieć dostateczny motyw do szukania innych rozrywek.

Podejmowanie noworocznych postanowień dotyczących spraw finansowych jedynie z pozoru jest proste. Osoby, które zamierzają się na zmiany w swym budżecie powinny szalenie racjonalnie przemyśleć wszystkie szczegóły, bez rozpisania korzyści, kroków i wielorakich alternatywy, raczej nie uda się sfinalizować luźno podjętej decyzji o odkładaniu, czy inwestowaniu. O wiele łatwiej zdołasz takie postanowienie uaktualnić, zamiast całkiem go rezygnować, jeśli sporządzisz swój własny personalny projekt biznesowy.

Bez względu od tego jak ważne noworoczne postanowienia na zbliżający się rok chcesz podjąć, powinieneś być szczery wobec siebie od początku. Wszystkie zmiany, jakich planujesz dokonać będą odnosiły się do przede wszystkim: twojego ciała, twojej pozycji, twoich pieniędzy. Dobrze jest wobec tego dla swojej osobistej motywacji prowadzić zapiski, obejmujące przejrzysto i konkretnie ustalone instrukcje, jak i opisujące postępy realizacji.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image