Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Filatelistyczne walory

Filatelistyczne walory

Istota filatelistyki to zbieranie, szukanie, kolekcjonowanie. To, co gromadzi filatelista, definiuje się nazwą walorów filatelistycznych. Z jakiej przyczyny walor? Z tej przyczyny, że każdy detal zbioru ma dla jego posiadacza wyznaczoną wartość.

Paleta walorów filatelistycznych jest nadzwyczaj różnorodna. Z niektórymi natknąć możemy się prawie każdego dnia. Będą to tak zwyczajne walory, jak listy, znaczki bądź stemple pocztowe. Niektóre z tych walorów zobaczyć można niemal w każdym zbiorze, niektóre – wyłącznie w tych w największym stopniu wyspecjalizowanych kolekcjach. Walory te zróżnicowane są też pod względem ceny: spotykamy i te, które są bardzo tanie, jak i takie, za jakie trzeba zapłacić majątek.

Walory filatelistyczne dzielimy na walory pocztowe, półpocztowe oraz pozapocztowe.
Walory pocztowe są publikowane na mocy uprawomocnień pocztowych. Przeznaczone są dla wewnętrznej lub zewnętrznej służby pocztowej w nawiązaniu z wysyłaniem listów. Są to przede wszystkim znaczki pocztowe, całostki (czyli karty oraz koperty pocztowe), stemple, naklejki polecenia.Walory półpocztowe to twory, które zostały wyprodukowane przez inne organy, ale są używane w obrocie pocztowym za akceptacją władz pocztowych. Są to przede wszystkim naklejki na loty specjalne, stemple dodatkowe, całostki z przedrukami.
Walory pozapocztowe wyrabiane są zważywszy na działalność poczty, lecz bez jej formalnego wkładu. Mogą to być zarysy znaczków, próby poligraficzne jak również pamiątki publikowane przez instytucje filatelistyczne.
Aby walory filatelistyczne przyjąć za pełnowartościowe, muszą one dorównać wielu wymaganiom. Nie mogą być pogięte ani zabrudzone. Naruszony walor filatelistyczny nie ma praktycznie żadnej wartości.

Znaczącym wydawcą walorów filatelistycznych jest poczta, a wynika to głównie z roli pełnionych przez tę instytucję. Onegdaj filateliści kolekcjonowali praktycznie wszystko, co było chociaż związane z działalnością poczty w charakterze instytucji która zajmuje się dostarczaniem wysyłek. Stanowisko to uległo natomiast w ostatnim czasie przemianie, ze względu na to, iż dzisiaj działania poczty są znacznie bardziej rozmaite.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image