Redakcja: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Czas wolny

Bagaż podręczny - jak się spakować?

Bagaż podręczny - jak się spakować?

Gdy zbliża się czas wakacji zazwyczaj ogarnia nas stan euforycznych przygotowań do urlopu. Pragniemy zaplanować wszystkie atrakcje turystyczne, czasem eksplorujemy mapy i foldery biur podróży. A kiedy już uda nam się wybrać atrakcyjne miejsce destynacji zaczynamy myśleć o naszym bagażu. Szczególnie dla tych, którzy ruszają po raz pierwszy w podróż samolotem, spakowanie bagażu podręcznego to nie byle jakie wyzwanie. Oprócz tego należałoby napomknąć, iż linie lotnicze mają swoje wewnętrzne przepisy, które czasem się od siebie różnią. Jeśli więc wkrótce wylatujesz na wczasy, zapoznaj się z naszym poradnikiem, doradzamy, jakim sposobem poprawnie spakować bagaż podręczny do samolotu.

Jakie są wymiary bagażu podręcznego?

Należy wspomnieć turysta może wziąć dwa typy bagażu. Jest to bagaż rejestrowany i bagaż podręczny. Bagaż rejestrowany ładowany jest w luku bagażowym samolotu, jego wielkość też wytycza regulamin linii lotniczej. W tym poradniku omówimy bagaż podręczny. Niekiedy wyruszamy zaledwie na na parę dni i nie musimy brać wielu rzeczy.W większości linii lotniczych działa jeden limit wymiarów bagażu podręcznego. Zazwyczaj walizka lub torba podręczna powinna mieścić się w granicach około 55 × 40 × 20 cm. Dopuszcza się ciężar bagażu do 8 kg. Wskazane jest zwrócić uwagę też na to, czy linia lotnicza, z jakiej korzystamy dopuszcza bagaż dla niemowląt. W wielu przypadkach dziecko do lat 2 powinno być spakowane w bagaż razem z rodzicem. Wszelako zdecydowanie u wszystkich przewoźników można na pokład zabrać wózek dla dziecka lub fotelik. Analogiczna reguła dotyczy sprzętu dla osób niepełnosprawnych. Obsługa samolotu umiejscawia sprzęt wspomagający w bagażniku na pokładzie. Pakując swój bagaż podręczny warto dostosować się do wytycznych odnośnie wymiarów, bo w przypadku ich przekroczenia, nakładane są dodatkowe opłaty. Czasem nasz zbytnio duży bagaż podręczny może być uznany za bagaż rejestrowany i zostanie przeniesiony do luku bagażowego samolotu.

Co można spakować do bagażu podręcznego?

Wszelkie produkty, jakie pakujemy do bagażu podręcznego muszą brać pod uwagę ustalone limity ilościowe i jakościowe. Umieszczamy w walizce te przedmioty, które są niezbędne na czas lotu. Możesz spakować: do 100 ml napojów alkoholowych, do 100 ml napojów pozostałych, farmaceutyki, kosmetyki pakowane w butelkach po 100 ml, jedzenie, odzież, nieduży sprzęt medyczny. Produkty płynne należy spakować do przezroczystej folii o pojemności nie większej niż 1 l. Na ogół limity ilościowe nie dotyczą pokarmów dla niemowląt. Oprócz tego możesz wziąć to, co nabyłeś w w strefie duty free na lotnisku.Regulamin linii lotniczych zakazują pakowania do bagażu podręcznego: produktów łatwopalnych, środków wybuchowych, substancji chemicznych lub toksycznych, części samochodowych, produktów o ostrych krawędziach, broni lub jej atrapy.

Pakowanie bagażu podręcznego

Niezwykle ważne jest, jak spakujesz wszystkie przedmioty w walizce podręcznej. Na dnie walizki spakuj ubrania oraz to, czego będziesz potrzebował najmniej. Znakomitym patentem jest rolowanie rzeczy i ściąganie ich gumką. Oszczędza się miejsce i równocześnie blokuje się przemieszczanie rzeczy w całym bagażu. Wewnątrz możesz ulokować wszelakie kosmetyki i rzeczy płynne. Na wierzch zawsze wkładaj przedmioty cenne (np. aparat fotograficzny, biżuterię, laptop), lekarstwa i to wszystko, co musisz mieć w zasięgu ręki np: sprzęt medyczny, żywność, słuchawki, książkę. Wskazane jest także na samym wierzchu ułożyć cienką bluzę, przyda się kiedy temperatura w samolocie spadnie, a dodatkowo materiał zabezpieczy przed zniszczeniem cenne przedmioty.

Pamiętaj, ażeby zawsze przeczytać przepisy wewnętrzne przewoźnika. Występujące dość często różnice w przepisach mogą niemało namotać i sprawić kłopoty przy odprawie. Warto także sprawdzić wagę pełnego bagażu podręcznego, żeby nic cię nie zaskoczyło przed bramką.

Redakcja

Adres: ul. Bursztynowa 31, 20-576 Lublin

Email: innowacyjny@sitte.pl

Image